
Årets finalister 2026!
Det har varit ett spektakulärt rekordår där hela 276 bidrag har skickats in till tävlingen. Med tanke på det antal författarbesök som genomförts har vi fått in en imponerande mängd texter, och vi slås av den kreativitet och idérikedom som genomsyrar bidragen. Jurygruppen har därmed haft en svårare uppgift än på länge – konkurrensen har varit hård. Trots att vi hade kunnat låta ännu fler bidrag gå vidare har vi nu valt ut 12 finalister bland de 276 inskickade bidragen. Vi vill rikta ett stort, varmt tack till alla elever som har deltagit och skickat in sina bidrag, och också ett stort tack till alla engagerade lärare som gjort detta möjligt. Och till dig som inte finns med på finallistan i år: väl kämpat! Glöm inte att du alltid kan kavla upp ärmarna, vässa pennan och vara med igen nästa år. Läs vilka finalisterna är och ta del av juryns motiveringar nedan. Klicka på namnen för att läsa texterna. Och de nominerade är …
Hanna Törnell – Du hatar att du älskar mig
Hvitfeldtska gymnasiet i Göteborg
Juryns motivering: ”Du hatar att du älskar mig” är en kort novell som beskriver en stor kärlek. Det finns ett tryck i orden och tunga känslor som ryms både på och mellan raderna.
Malva Ståhlberg – Änglahund
Gymnasieskolan Spyken i Lund
Juryns motivering: ”Änglahund” är en text som rör sig finstämt till låten med samma namn. Miljöbeskrivningarna finns med texten igenom och skapar på ett effektivt sätt en stämning för berättelsen.
Cindy Yangweijing Wu – Kanske
Kungsholmens gymnasium
Juryns motivering: En vacker och hjärtskärande insiktsfull dikt om alla små val som tillsammans skapar en människas liv, oavsett om valen är hennes egna eller inte.
Mariam Al-Marof – Den blomstertid
Jensen gymnasium i Uppsala
Juryns motivering: Genom att spegla vår tids förändrade klimat i psalmen ”Den blomstertid nu kommer” bjuder skribenten på en brännande och insiktsfull betraktelse av vår samtid.
Sofie Dahlerus – OM STOCKHOLM BRINNER
P A Fogelströms gymnasium i Stockholm
Juryns motivering: En poetisk text som får en att känna snabbt. Skribenten lyckas verkligen tolka låttexten på ett kreativt sätt och använder ett rikt språk för att utforska teman som längtan.
Anastazja Potapinska – Funnen iris
Soltorgsgymnasiet i Borlänge
Juryns motivering: Jättevacker poesi som har så hög nivå att den skulle kunna vara tagen ur en redan utgiven diktsamling. Man känner verkligen ångesten, värmen och kylan stiga ur texten.
Meja Wedin – Född att drömma, tvingad kvar i verkligheten
Nolaskolan i Örnsköldsvik
Juryns motivering: En fin text om hur det är vara en drömmare som vill fly in i andra världar och att känna sig missförstådd men ändå fortsätta försöka vara sig själv.
Liberty Mmadueme – Ja visst gör det ont (att aldrig räcka till)
Voxnadalens gymnasieskola i Edsbyn
Juryns motivering: Med ett direkt och gnistrande tilltal blottlägger författaren bakom dikten ”Ja visst gör det ont (att aldrig räcka till)” vardagsrasismen som genomsyrar det svenska
samhället. En dikt som träffar rakt i hjärtat och är omöjlig att vifta bort.
Ylva Fhager – Sarahs version
Lunds Dans- och Musikalgymnasium
Juryns motivering: En finurlig och på samma gång kritisk berättelse om manligt toxiskt beteende i 80- talets populärkultur. Vem vill inte veta vad som egentligen hände Sarah i Mauro Scoccos låt ”Sarah” och hur kommer det sig att ingen tidigare ens lyft denna fråga!?
Tove Bonde – Rökpaus
Södra Latins gymnasium i Stockholm
Juryns motivering: Med en känsla för stämning, detaljer och det outsagda drar författaren med läsaren på ett kort möte mellan en pojk- och flickvän. Ett par som vill men inte längre når fram till varandra. Berättarjaget stör sig på sin flickväns rökande och flickvännen stör sig på berättarjaget. Som läsare befinner du dig i berättelsen från början till slut.